Varaždinska modna kompanija ne ide u stečaj! Rok za sklapanje predstečajne nagodbe istekao je, no jučerašnjim glasovanjem na zagrebačkom Velesajmu, “u posljednji tren”, dvotrećinskom je većinom prihvaćen plan financijskog restrukturiranja tvrtke.
– Ovo je izuzetno važan korak za uspješnu provedbu predstečajne nagodbe i restrukturiranje tvrtke. Izglasanim prijedlogom usvojen je način rješavanja kompletnih postojećih potraživanja – izjavio je nakon glasovanja, koje je potrajalo tek desetak minuta, predsjednik uprave Zoran Košćec.
A prije tri tjedna nije sve izgledalo bajno. Naime, tada je odbijen plan koji je podnio Varteks pa je Ministarstvo financija u kratku roku izradilo izmijenjeni plan. Naravno, bilo bi paradoksalno da predstavnici države u utorak nisu glasovali za svoj plan pa je tako i učinjeno. Od 635 milijuna kuna Varteksovih obveza na dan 5. veljače, Varteks državi duguje čak 309 milijuna kuna. Varteks po novom planu ne prolazi loše jer će mu biti otpisano čak 199 milijuna duga državi i njezinim tvrtkama te JLU-ima. Država će ga i dokapitalizirati sa 15 milijuna kuna i time ući u 13,51-postotno vlasništvo kompanije, dobit će nekretnine za 66 milijuna, a 28 milijuna kuna duga reprogramirano je na razdoblje od 1 do 5 godina.
– Usporedno radimo na sporazumu s razlučnim vjerovnicima i očekujemo da će to biti riješeno za nekoliko dana jer se time definira nova kreditna linija koja je dio plana i neophodna da bi se nagodba uspješno provela – dodao je Košćec.
Riječ je o 5 milijuna eura od ZaBe i isto toliko od HBOR-a, no to tek treba potpisati. Time bi Varteks dobio prijeko potrebna sredstva likvidnosti za normalnu proizvodnju. No dio od 10 milijuna eura, točnije 16,4 milijuna kuna, namjenski moraju potrošiti na otplatu duga zaposlenicima, a Košćec je potpisao izjavu da cijelom svojom imovinom jamči da će tako i postupiti. U Varteksu trenutačno radi 1930 ljudi, pretežno žena, a kako doznajemo, isplaćeno je oko 80 posto fonda plaća za veljaču.
>>Varteks izgubio Levi's, a grad Varaždin dio identiteta